«Пороки геніїв» - шкідливі звички і залежності великих російських письменників і поетів

19.12.2018

Настільки характерна для людей мистецтва емоційна нестійкість нерозривно пов'язана із згубними пристрастями. Всім відомі вади: алкоголізм, наркоманія, надмірне тютюнопаління - властиві творцям навіть більшою мірою, ніж звичайним людям. Створення творів мистецтва, поема це чи проза, вимагає колосальної душового напруги. У пошуках джерела сил і натхнення багато беруться за пляшку, а то і зовсім за щось важче.

Спалювати себе зсередини залежностями від різного роду речовин - звичайна справа для письменників і поетів.

Не в останню чергу причиною ранньої смерті окремих письменників і поетів стали шкідливі звички, так чи інакше вплинули на наближення сумного результату.

Сергій Єсєнін

Айседора і Сергій в Америці

Богема іменувала білий порошок «марафет». Кокаїн був в ходу у багатьох письменників Срібного століття. Не минула ця доля і Єсеніна. Однак зовсім не це привело його до смерті в молодому віці. Настільки яскрава фігура у російській літературі, як Сергій Єсенін, був відомим любителем випити. Пристрасть до спиртного проглядалася навіть у тексті деяких його творів. Багато з літераторів того періоду прикладалися до пляшки, але саме Єсенін заслужив погану славу визнаного лідера. Перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, він нерідко розпускав руки і бив Айседору Дункан. Під час перебування в Америці, Єсенін часом напивався до епілептичних припадків.

Яскраво виражена алкогольна залежність дала свої сумні плоди: у 30 років самий перекладаний російський поет покінчив життя самогубством. Втім, в самогубство і донині важко повірити.

Поєднання «Кокаїн і Єсенін» якось не в'яжеться, проте в брошурі «Про побут», наркома освіти Анатолія Луначарського, написаної через два роки після смерті поета, дане поєднання згадується рази чотири.

«Його підхопила інтелігенція футуро-імажиністської, кабацька богема вчепилася за нього, зробила з нього вивіску і в той же час навчила його нюхати кокаїн, пити горілку, розпусничати».

Володимир Маяковський

Епатажна особистість в особі Володимира Маяковського знаходила розраду в кокаїні. «Білий порошок» став для нього одночасно і каталізатором творчості і заспокійливим.

Маяковський: 

«Горсточка звезд,

ори!

Шарахайся испуганно, вечер-инок! Идем!

Раздуем на самок

ноздри,

выеденные зубами кокаина!» 

Дістати наркотики в той час - було не складно.

«... Наркотик спершу продавався відкрито в аптеках, в запечатаних баночках по 1 граму. Продукт німецької фірми «Марк», наприклад, коштував полтинник за дозу. Потім почали вимагати рецепт, і «марафет» пішов на чорний ринок, його стали розбавляти зубним порошком і крейдою ... Зі спогадів автора пісні «Кокаінетка» Олександра Вертинського.

Наркоманія не довела до добра відомого поета. У 34 роки він застрелився, перебуваючи в пригніченому психофізіологічному стані. Чималу роль в його депресії зіграло і пристрасть до наркотичних речовин.

Ігор Северянин

Ігор Северянин, кінець 1900-х - початок 1910-х. Фото Льва Леонідова

В ті часи нюхати взагалі було модно. Відзначився пристрастю до кокаїну і Ігор Северянин. Поет Срібного століття любив побавитися «марафет», що не сховалося від очей сучасників. Про згубну пристрасть літератора говорила Зінаїда Гіппіус.

Михайло Булгаков

Дехто з прозаїків того часу не гребував і більш важкими речовинами. Михайло Булгаков входив до лав завзятих морфіністів. Почавши використовувати засіб з метою полегшення нападів алергії, письменник не зміг відмовитися від згубної звички. Вперше Булгакову довелося вжити морфій в період лікарської практики. Йому довелося ввести собі речовину, щоб усунути наслідки алергічної реакції на противодифтерійне щеплення. З тих пір прийом морфію на постійній основі став невід'ємною частиною життя Булгакова.

Про свої експерименти з наркотиком і його впливу на власний організм прозаїк повідав на сторінках однойменного оповідання. Творіння носило автобіографічний характер і стало свого роду одкровенням Михайла Опанасовича.

У 1918 році літератору все ж вдалося позбутися згубної пристрасті. Він намагався звернутися до лікарів, але порятунок знайшлося аж ніяк не в них. У боротьбі зі шкідливою звичкою йому допомогла вірна дружина Тетяна. Морфій ледь не розлучив подружжя. Однак Тетяна не здавалася і продовжувала вести невтомну боротьбу з бідою. Поступово зменшуючи дозування і розбавляючи речовину дистильованою водою, замінивши його на опіум, їй вдалося досягти успіху. Літератор відмовився від наркотику.

Пробував Булгаков і кокаїн. На сторінках «Морфію» / Записки юного лікаря, докладно описується ефект білого порошку:

«Кокаїн - чорт в склянці. Дія його така: при упорскуванні одного шприца 2% розчину майже миттєво настає стан спокою, негайно переходить у захват і блаженство. І це триває лише одну, дві хвилини. І потім все зникає безслідно, як не було

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати